Paransimme tulosta ja investoimme tänä vuonna toiseen sähkökattilaan

Vuoden 2024 liikevaihtomme nousi edellisestä vuodesta 4,1 miljoonaa euroa 190,1 miljoonaan euroon (186 M€). Liikevoitto kasvoi 8,4 miljoonaa euroa 32,9 miljoonaan euroon (24,5 M€) ja oli selvästi edellisvuotta korkeampi. Tuloskehitys johtuu pääosin sähkön tuotannon ja tukkumyynnin paremmasta tuloksesta. Myös voimalaitosten erinomainen käytettävyys ja lämmöntuotannossa käyttämiemme polttoaineiden hintojen nousun hidastuminen auttoivat kannattavuuden säilyttämisessä. Vuonna 2024 kaukolämmön kokonaistuotantomme oli 1 272 (1 299) gigawattituntia ja sähkön 695 (645) gigawattituntia.

Sähkön hintavaihtelulla olennainen vaikutus yhtiön tuloksentekokykyyn

Alkuvuodesta 2024 sähkön pörssihinnat olivat poikkeuksellisen korkeita, kun sää Suomessa oli vähätuulinen, kylmä ja samanaikaisesti sähkönkulutus oli suuri. Loppuvuoden sähkön spot-hinnat olivat alkuvuotta matalammalla tasolla. Elokuun keskihinta oli kaikkien aikojen alhaisin Suomen aluehinnan jäätyä 12,53 euroon megawattitunnilta. Tuulituotannon lisääntyminen lisäsi myös negatiivisten tuntien määrän ennätyskorkeaksi. Vaikka sähkön markkinahinta vaihteli merkittävästi vuoden aikana, edellisvuosina tekemämme hintasuojaukset nostivat sähköntuotantomme keskihintaa ja paransivat sen kannattavuutta.

Toinen sähkökattila tuottamaan kaukolämpöä Teivaanmäen voimalaitosalueelle vuonna 2026

Tavoitteenamme on auttaa asiakkaitamme energiamurroksessa ja tarjota kohtuuhintaista kaukolämpöä. Luovuimme polttoaineena kalliista ja fossiilisia hiilidioksidipäästöjä aiheuttavasta kivihiilestä energiantuotannossamme jo vuonna 2019. Otimme loppuvuodesta 2024 käyttöön Kymijärven voimalaitosalueella 60 megawatin sähkökattilan kaukolämmön tuotantoon.

Nyt olemme tehneet investointipäätöksen toisesta vastaavankokoisesta sähkökattilasta, joka rakennetaan Teivaanmäen voimalaitosalueelle ja otetaan käyttöön vuonna 2026. Investoimme myös kaukolämpöakkuun ja aloitimme sen rakentamisen Kymijärven voimalaitosalueelle viime vuonna. Sen käyttöönotto on vuonna 2026. Tulevaisuudessa nämä investoinnit vahvistavat kaukolämmön kilpailukykyä ja auttavat meitä tasaamaan sähkömarkkinoihin liittyvää hintariskiä.

Jatkamme investointisuunnitelmamme mukaisesti energiaverkkojemme kehittämistä

Sähkökattilan lisäksi toinen isompi investointi viime vuonna oli Kujalan uusi sähköasema, joka palvelee alueen nykyistä ja tulevaa teollisuutta. Investointimme kasvavat hieman lähivuosina, kun kehitämme energiaverkkojemme huoltovarmuutta ja sähkön kulutus alueella kasvaa teollisuuden sähköistymisen ja uusien asiakkaiden myötä.

Kaukolämmön ja sähkön toimitusvarmuus jakeluverkossamme oleville asiakkaille on pysynyt korkealla tasolla. Entisestään lisääntyneet geopoliittiset jännitteet luovat merkittäviä operatiivisia ja liiketoiminnallisia riskejä energiasektorille.